اینترنت پرسرعت ADSL

   Digital Subscribe  Line : DSL

DSL خانواده ای از تکنولوژی هایی است که امکان انتقال داده های دیجیتال بر روی سیم و در یک شبکه ی تلفنی محلی را فراهم می آورد. در حقیقت خط DSL خطی است که به صورت نقطه به نقطه دو محل را از طريق سيم مسی به یکدیگر متصل می کند و از آن جهت تبادل Data  استفاده میشود .

یکی از انواع پر طرفدار  تکنولوژی  DSL  , ADSL است . یک تکنولوژی ارتباط که امکان انتقال اطلاعات با سرعت بیشتر بر روی کابل های تلفن مسی موجود در شبکه تلفن شهری را فراهم می آورد .

همانطور که می دانيد هر مشترک تلفن با يک زوج سيم مسی به نزديکترين مرکز تلفن متصل است و ارتباطات تلفنی خود را از طريق اين زوج سيم مسی برقرار می نمايد. اما زوج  سيم مسی توانايی انتقال باند فرکانسی نسبتا بزرگی را دارد که علاوه بر فرکانسهای مورد استفاده در انتقال ارتباطات تلفنی (3KHz) فرکانسهای ديگری را نيز شامل می شود. استفاده از فرکانس هایی که توسط Voice telephone  مصرف نمی شود , این امکان را فراهم می آورد که اين ارتباط سيم مسی بتواند هم جهت  سرویس ADSL  وهم جهت تلفن  مورد بهره برداری قرار گیرد .

اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که چون خطوط تلفنی اساسا با ایده ی راه اندازی خط DSL , به وجود نیامده اند لذا تنها میتواند در فواصل کوتاه زیر 5 Km ( ( 3 mi  مورد استفاده قرار گیرند .


 adsl.jpg                    

ADSL چگونه کار می کند :

بیشتر ارتباطات ADSL به صورت Full Duplex  يعنی دو طرفه عمل میکنند . ارتباط Full Duplex ADSL  بر روی یک سیم معمولا از طریق تقسیم فرکانس صورت میگیرد . به این منظور بر روی رسانه دو محدوده ی فرکانسی جهت باند های UpStream و  DownStream اختصاص داده میشود .

باند فرکانس UpStream  جهت اتقال اطلاعات از کاربر به مرکز تلفن مورد استفاده قرار می گیرد و باند فرکانس DownStream  در جهت عکس يعنی از مرکز تلفن تا کاربر عمل می کند .

بسته به چگونگی تقسيم فرکانس، مشتقاتی از تکنولوژی ADSL  به وجود می آید که توانایی باندهای فرکانسی UpStream  و DownStream در آن به شرح زیر است .

Common name

 Downstream rate 

 Upstream rate 

ADSL

8 Mbit/s

1.0 Mbit/s

ADSL (G.DMT)

12 Mbit/s

1.3 Mbit/s

ADSL over POTS

12 Mbit/s

1.3 MBit/s

ADSL over ISDN

12 Mbit/s

1.8 MBit/s

ADSL Lite (G.Lite)

4.0 Mbit/s

0.5 Mbit/s

ADSL2

12 Mbit/s

1.0 Mbit/s

ADSL2

12 Mbit/s

3.5 Mbit/s

RE-ADSL2

5 Mbit/s

0.8 Mbit/s

ADSL2+

24 Mbit/s

1.0 Mbit/s

RE-ADSL2+

24 Mbit/s

1.0 Mbit/s

ADSL2+M

24 Mbit/s

3.5 Mbit/s

 

 

آيا من می توانم از امکانات ADSL برخوردار شوم؟

شرکتهای ارائه کننده خدمات ADSL برای ارائه خدمات خود در هر يک از مراکز تلفن شهری تجهيزاتی را نصب و از طريق خطوط تلفن موجود در مرکز خدمات خود را به مشترکين ارائه می نمايند. برای اينکه شما بتوانيد از امکانات ADSL برخوردار شويد، می بايست حداقل يکی از سرويسدهندگان معتبر در مرکز تلفن نزديک به شما فعال باشند.

علاوه بر اين برای برقراری ارتباط ADSL لازم است حداقل يک زوج سيم مسی از محل شما تا مرکز تلفن مذکور موجود باشد. همانطور که می دانيد شرکت مخابرات برخی از خطوط تلفن مشترکين را از طريق فن آوری PCM برقرار می نمايد. در اين روش هر چند خط تلفن (معمولا 4، 8، 11 وبيشتر) از طريق يک زوج (يا دو زوج) اشتراکی منتقل می گردد و بنابراين خطوط تلفنی که از اين روش برقرار شده اند را نمی توان به ADSL مجهز نمود و لازم است ابتدا خط از نوع PCM به نوع عادی تغيير نمايد.

علاوه بر دو مورد فوق، زوج تلفن مورد استفاده برای ADSL می بايست مستقيما و بدون واسطه به تجهيزات ADSL متصل شود. بنابراين اگر خط تلفن مورد نظر به سيستم سانترال تلفن داخلی متصل است لازم است تجهيزات ADSL قبل از ورود به سيستم سانترال به زوج مسی متصل گردند.

برای اطلاع از امکان برقراری خدمات ADSL می توانيد با امور مشترکين چاووش تماس گرفته و شماره تلفن های مورد نظر را اعلام نماييد. چاووش پس از استعلام و هماهنگی با مرکز تلفن شما و بر اساس اطلاعات موجود نتيجه را در کوتاه ترين زمان به شما اعلام خواهد نمود.

 

مراحل راه اندازی اشتراک ADSL :

 1. انتخاب و اعلام شماره تلفن (های) مورد نظر مشترک به چاووش
 2. استعلام و امکان سنجی برقراری ارتباط ADSL از مرکز تلفن
 3. انتخاب سرويس و عقد قرارداد
 4. فعال سازی سرويس بر روی خط در مرکز تلفن
 5. نصب . راه اندازی تجهيزات سمت مشترک و تحويل نام کاربری و رمز عبور
 6. صدور فاکتور با توجه به زمان برقراری اشتراک

 

 

برخی از مزایای استفاده از فناوری ADSL :

 • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت (تا 40 برابر سرعت برقراري ارتباط از طريق Dial-Up )
 • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون نياز به استفاده از كابل اختصاصي جديد
 • برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون نياز به شماره‌گيري و مشغو ل شدن خط تلفن
 • برقراري ارتباط پر سرعت با اينترنت براي بهره‌گيري از امكانات صوتي و تصویری
 • برقراري ارتباط پرسرعت به صورت همیشگی   

 

‌ معایب خطوط‌ ‌ADSL :

در فناوری‌های ‌‌DSL كیفیت و‌ سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان كاربر مشترك با مركز تلفن ارائه  کننده خدمات DSL دارد. هرچقدر مشترك از مركز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و كیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود. در مسافت‌های بالاتر از ۵ ‌‌كیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امكانپذیر نیست. همچنين ضعیف و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن ميتواند در مواردی بركیفیت و سرعت خدمات‌ADSL تاثیر داشته باشد.

با توجه به اينکه سرعت ارسال و دريافت در فن آوری ADSL مساوی نيست، استفاده از ارتباطات ADSL معمولا برای کاربران اينترنت مناسب بوده و برای استفاده های بزرگ مانند سرويسدهی وب سايت و ... در شركت‌ها و سازمان‌های بزرگ می توند مشكل ساز باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت چاووش رایانه سپاهان می باشد.